http://run.to/foot

FOOT
Obsah
Nové
Běh
  Rukoveť
  Maratón
  Kalkulačky
  Odhad časů
  Běh v Praze [7]
  Závody
  SW
Boty
  Recenze [5]
Plavčo
  Bazény [23]
:-D
  Links
  Profile
  QuestBook
  Bazar [Přidat]
  Feedback

Download
Lokálně
 Tréninkový deník
=->
 Oddílová evidence

Google search
Dotaz:

Jazyk:


Altavista search
Dotaz:

Jazyk:

Marathon - it's something completely different!
Spiridon Louis Po vzoru vzdálenosti mezi Marathonem a Athénami, kterou roku 490 př. n. l. uběhl posel se zprávou o vítězství aténského vojska nad Peršany byl na program novodobých olympijských her zařazen maratónský běh. Prvním vítězem se stal stylově Řek Spyridon Louis, jenž roku 1896 na OH v Athénách dosáhl cíle za 2:58:50.
Samozřejmě je nutné zmínit legendu legend, českou "mašinu" a nejlepšího českého atleta Emila Zátopka, který v památných Helsinkách v roce 1952 zvítězil v čase 2:24:52


Přečtěte si Úplnou historii maratónu...

Ať už jste se rozhodli běžet maratón z recese bez předchozí přípravy, nebo jste se odhodlali po pečlivé přípravě, snad Vám moje postřehy přijdou vhod. Nebudu se zabývat věcmi týkajícími se fyzické přípravy, ale zaměřím se na praktické rady.




Maratón...
...to slovo lahodí uchu každého běžce. Není žádná druhá trať jako je maratón. Jeho trať poskytuje kvalitativně jiný zážitek a přináší sebou nečekané pasti a pastičky.

Některé z řádek, které následují, budou možná působit směšně, ale kdo někdy běžel maratón tak ví, že po 30. kilometru, u nás rekreačních běžců, rozhodují o tom zda doběhneme a případně jak rychle také zdánlivé maličkosti. Začnou se objevovat problémy, které se u kratších běhů vůbec neobjeví.

Úplně základní pravidlo, jak se chovat před závodem, je poměrně jednoduché - zásadně nezkoušíme nic nového. Nikdy den před závodem nezkoušíme změnit stravu, jestliže to nemáme vyzkoušeno. Na závod si neberem nikdy nové nevyzkoušené oblečení ani boty. Pro boty platí toto pravidlo dvojnásob. Každý běžec má obvykle svoji dobu na běhání. Někdo miluje běhání ve čtyři hodiny ráno, jiný v deset hodin večer. Je proto dobré několik dní dopředu změnit dobu a běhat v době závodu pokud je to alespoň trochu možné. Pro tělo je lepší když si zvykne a i Tvůj výkon bude pravděpodobně kvalitnější.


Obuv, ponožky a puchýře
Pokud se objevily během přípravy puchýře na chodidlech musíme být opatrní. Jestliže nám časem kůže na chodidlech ztvrdla tak je to OK. Pokud se ale puchýře tvoří opakovaně a to i na místě mozolů je lepší boty vyměnit (za předpokladu že jsme vyloučili, že příčinou jsou ponožky). Na závod si bereme osvědčené vyšlápnuté boty. Dodržujeme zásady osobní hygieny - především máme před závodem správně ostříhané nehty. Použijte pilníček na ostré hrany - koukali by jste jak snadno si hrana nehtu poradí s ponožkou a co se potom v botě začne dít. Ponožky na závod volíme už předem vyzkoušené, čistě vyprané z materiálu kombinovaná bavlna a umělá složka. Ponožky musí sednout přesně, lepší jsou menší než větší. Shrnutá ponožka je velmi častou příčinou vzniku puchýře.

Adidas Response TR Plus sponka...Pokud máme tkaničky na botách příliš dlouhé tak je nekompromisně přiřízneme a konce opálíme nad hořákem (pěkně se zapečou a neroztřepí se). Boty si zavažte jak jste zvyklí + na dvou smyčkách, které vznikly udělejte uzel a ten pořádně utáhněte. Osvědčily se mi také šikovné umělohmotné "sponky" za které se plandající tkaničky zastrčí a tím se zafixují (mám je např. na Adidas Response Trail Plusech). Zvlášť jsem je ještě prodávat neviděl - je to škoda, protože to je docela praktická věc. Je velmi nepravděpodobné, že se Vám po takových opatřeních tkaničky rozvážou (mě se to tedy ještě nestalo (sám se tomu docela divím)).

Trenýrky, elasťáky a odřená stehna
Především v horku je tělo náchylnější k opruzení a odření v místech, kde dochází ke tření, zejména na vnitřní straně stehen a podpaží. Jsme opatrní jestiže jsou stehna začervenalá nebo dokonce odřená, tak to nepodceňujeme. V tom případě bude nutné něco podniknout. Já jsem původně běhal v trenýrkách ( běžeckých ) a vniřní stranu stehen jsem mazal. Docela to šlo, ale jak jsem běžel víc než 25km tak jsem byl stejně odřený. Nedávno jsem si koupil elasťáky. Jsou z velmi lehkého a přiléhavého elastanu, mají SESAZOVANÉ dobře ušité švy ( látka není přesazená se záhybem ) a tkaničku v pase, takže neslézají. Běžel jsem v nich poslední maratón a poprvé jsem byl úplně v pohodě.
Původně jsem byl k elasťákům nedůvěřivý. Zdálo se mi, že mě oproti trenýrkám omezují v pohybu. Možná na tom něco je, možná je to u dobrých elasťáků spíše psychická záležitost. Každopádně teď na ně nedám dopustit.

Tričko a spol.
Pozor na příliš volná trička - dochází-li k nepříjemnému tření prsních bradavek, osvědčuje se je přelepit leukoplastí. Já běhám v klasickém tričku místo v nátělníku, protože jsem byl odřený také v podpaží. Klasické tričko saje pot a odvádí ho. Nátělník zase více větrá a běží se mi v něm lépe... a teď si vyberte.

Čepice
V teplém počasí čepču oceníš a ani kšilt není k zahození. Čepice by měla hodně větrat. Pokud je pod mrakem je lepší běžet bez ní. Lidské tělo totiž uvolňuje nejvíce tepla v oblasti hlavy a čepča moc dobrý chladič není.

Glycidová výměna
Jedním ze základních kamenů předstartovní přípravy závodníků je tato dieta, tak proč by jsi ji nepoužil. Opět by jsem na tomto místě chtěl zopakovat, aby jsi si tuto dietu vyzkoušel předem. Absolvovat ji poprvé před závodem je zbytečný risk a mohlo by to poznamenat Tvůj výkon ( a to by přece byla škoda ). Vše spočívá v následujícím režimu, který vychází z předpokladu, že závod běžíš v neděli: od pondělí do středy včetně se z jídla vyloučí vše sladké. Obvykle to znamená pít vodu, minerálku nebo neslazený čaj a vyhnout se sladkým jídlům. Od čtvrtka se však jídelníček zase otočí a běžec naopak vyhledává pokrmy sladké, bohaté na glycidy. Takto se živíš až do soboty. Tělo je po předchozích dnech vyhladovělé a glycidy si ukládá. O víkendu se už organismus dostane do normálu a podle zkušeností začne glycidy uvolňovat asi po 11. kilometru závodu.

Večeře a snídaně
Večeři den před závodem nepodceňujeme a už jíme pouze lehčí věci a hodně pijeme. Snídáme minimálně 2 hodiny před startem. Já si dám obvykle banány, suché bílé pečivo a piji džus zředěný vytřepanou minerálkou.

Křeče
Taková křeč je zákeřná potvora. Obvykle se běžci zakousne do stehna nebo lýtka, ale vůbec nejdraději do obojího najednou. Tím je paralyzován a i když není fyzicky vyčerpán, křečule mu nedovolí v běhu pokračovat. Hrozně mě to štvalo a tak dělám co mohu, aby jsem na křeče vyzrál.

Už v průběhu tréninku a v době přípravy na maratón je nutné dodávat tělu soli. Nejvhodnější jsou minerálky. Ne každá je k tomuto účelu vhodná. Lepší jsou "těžší" - například matonka má blíž k vodě než k minerálce. Dobrou tabulku s obsahy minerálů v různých minerálkách najdete třeba na stránkách Honzy Brotánka. Klasická sůl, kterou přijímáme v potravě, má samozřejmě také svůj nezastupitelný význam. Vytrvalostní trénink učí tělo lépe hospodařit a tak čím jste trénovanější a adaptovanější na takové výkony, tím menší riziko křeče vám hrozí. Vše co bylo zmíněno je důležité, ale nejdůležitější je chování bezprostředně před maratónem a během něj.

V den běhu není vhodné pít hodně - důležité ale je co pijete. Existují nápoje, které se konzumují těsně před vytrvalostním výkonem a zvyšují účinek klasických iontových nápojů. Ty je vhodné pít ráno v den závodu. Viděl jsem je na Internetu, ale zatím jsem však nic takového nevyzkoušel (pokud budete pátrat určitě je seženete, na Internetu zkuste třeba www.fitness.cz). Zásadně před závodem nepijeme nic s bublinkami - to by nám neudělalo dobře.
Při závodě samotném stavím u každé občerstvovací stanice a beru hned od začátku ionty. Iontové nápoje doplňují minerály, ale hlavně výrazně omezují dehydrataci organizmu.

Poznámka na okraj: existují zhruba dva základní druhy iontových nápojů - pro vytrvalostní výkony pod 1 a 1/2 hodiny a pro vytrvalostní výkony překračující tuto dobu. Je mezi nimi velký rozdíl, protože první z nich obsahuje zpravidla látky povzbuzující výkon. Pokud by jste takový nápoj použili při maratónu, po výše zmíněné době by jste byli neúměrně unaveni, protože by vaše energie byla investována již v průběhu prvních 90 minut.

Je tedy nutné doplňovat tekutiny už od začátku závodu, to zda máte nebo nemáte žízeň nerozhoduje. Když nebudete dvacet kilometrů brát pití a na pětadvacátém kilometru vypijete půl litru čehokoli, je to k ničemu. Tělo musí dostávat tekutiny plynule, aby je stihlo vstřebávat a mohlo doplňovat ztráty. Pokud běžíte kolem občerstvovačky a říkáte si "je začátek závodu, žízeň nemám proběhnu to a budu v cíli rychleji...", tak raději zastavte a vemte vodu - vyplatí se to.

Erární ionty jsou obvykle exotických chutí a barev. Snažím se vydržet je brát až do konce závodu. Když už to nejde, tak přecházím na vodu. V průběhu závodu se mi osvědčilo zapíjet ionty ještě čistou vodou. Pokud s ionty skončím, tak přejdu na čaj, čistou vodu apod., jenž je k žaludku ohleduplnější. Další z věcí, která by měla pomoci jsou banány, které bývají k dispozici a obsahují hodně draslíku. Pro drsnější jedince i sůl. Nejlepší je ji hodit do pohárku s vodou a tuto mořskou pochoutku zapít ještě vodou čistou.

Zatím jsem nevymyslel nic lepšího a tak tento systém používám a věřím tomu, že to snad i funguje.

Hodně štěstí!


Předchozí Listování Následující

Homepage: http://run.to/foot - EMail: ultradvorka@email.cz
Dvorka - member of the e-mental ring, is powered by Radio1 & Linux & GIMP.
Martin Dvorak
1997-2002
Aktuálně
 Co je nového
 Deník Sport
 Počasí
 Věštba

Konference
 Běh
 Atletika
 Kolo
 Velo

Linky
Seznam
 Atletika
 Závody
Stránky
 beh.cz
 Spanker
 Bróťa
 TvBoss
 Klub 100 M
 Veteráni
Spanker
 Společné tréninky
 Autem na závody
=->
 Runner's world

FOOT mailing list

Jméno:

Email:



[ Info ]